Fyzioterapia temporomandibulárneho kĺbu
Temporomandibulárne dysfunkcie sú podľa výskumu z roku 2015 druhým najčastejším chronickým ochorením pohybového aparátu po chronickej bolesti krížov.
Čo môže spôsobovať tieto potiaže?
- 45% ľudí s dysfunkciou v oblasti temporomandibulárneho kĺbu má poruchy sánky spojené s bolesťou , za ktoré môže hypertonus žuvacích svalov
- 41% má intraartikulárne poruchy, ktoré sa prejavujú klikaním, obmedzeným pohybom sánky alebo zablokovaním sánky
- 30% má degeneratívne poruchy., t.j. opotrobenie samotného temporomandibulárneho kĺbu
Aký je klinický obraz pacienta s poruchou temporomandibulárneho kĺbu?
- obmedzená pohyblivosť temporomandibulárneho
- krepitus
- klikanie sánky
- difúzna bolesť s častou bolesťou vystreľujúcou do hlavy a šije
- bolesť v oblasti sánky pri konzumácií potravy
- problémy s prežúvaním
- rôzne parafunkcie, ako vybočenie sánky pri otváraní úst
- problém dlho držať otvorené ústa počas dentálnych výkonov
Sú Vám tieto príznaky známe? Dokážeme Vám s nimi pomôcť. Čo za riešenie ponúkame? Po dôkladnej diagnostike je špeciálne vyškolený fyzioterapeut schopný určiť hlavný problém spôsobujúci pacientov diskomfort v oblasti sánky a stanoviť rehabilitačný plán. Pomocou manuálnych techník, mobilizačných techník, cvičenia edukácie pacienta dokáže pacientovi pomôcť vyriešiť jeho problém.
Aké sú faktory ovplyvňujúce vznik problémov s temporomandibulárnym kĺbom?
Ide o:
- predispozíciu: systémové ochorenia, psychologické faktory a anatomické predispozície
- iniciačné faktory: makrotraumy ako následok dentálnej procedúry, pády, nárazy na sánku a mikrotraumy ako je bruxizmus alebo pravidelné žuvanie žuvačiek
- posilňujúce faktory: správanie, sociálne faktory, emočné faktory, kognitívne a psychiatrické
Čo je SM-Systém
Špirálna stabilizácia, SPS (pôvodný názov SM Systém) je rehabilitačná metóda vytvorená českým neurológom MUDr. Richardom Smíškom. Spolu s dcérami MUDr. Katarínou Smíškovou a MUDr. Zuzanou Smíškovou túto metódu neustále rozvíjajú. SM systém sa v rehabilitačnej praxi používa už 30 rokov. V našom rehabilitačnom centre s ním dosahujeme výborné výsledky najmä pri liečbe hernie disku, skoliózach ale aj pri ďalších diagnózach.
SM systém prepája výhody rehabilitačného cvičenia s prevenciou, kondičným tréningom, regeneráciou a kompenzáciou.
AF REHAB je oficiálny partner MUDr. Smíška, zároveň sme školiteľmi SM Systému pre Slovensko
SM je skratka pre stabilizáciu a mobilizáciu. Na Slovensku zľudovel názov SM systém, v zahraničí sa viac používa aktuálny názov Špirálna stabilizácia alebo skratka SPS. SM systém je rozšírení vo viacerých európskych krajinách najmä v Nemecku, Čechách ale aj napr. v Južnej Kórei a neustále sa šíri ďalej.
SM systém je schopný v jednom cviku kombinovať posilňovanie jedného svalu alebo skupiny svalov a relaxáciu ďalšieho svalu alebo svalovej skupiny. tomuto efektu sa hovorí Recipročná inhibícia. Ide o stabilizačné a mobilizačné cvičenie, pri ktorom dochádza k aktivácii špirálnych svalových reťazcov, ktoré stabilizujú pohybový aparát. Do SM systému nepatrí iba cvičenie. Metóda má 2 časti. Prvou sú špeciálne manuálne techniky, ktoré slúžia na uvoľnenie skrátených svalov a druhou je samotné cvičenie SM systému. Manuálne techniky výrazne skracujú proces liečby. Pri správnom cvičení pod vedením špecialistov na metódu SM systém sa u pacienta postupne aktivujú špirálne svalové reťazce, ktoré vytvárajú osové postavenie tela, trakciu a centráciu chrbtice. Na základe týchto svalov sa vytvárajú špirálne stabilizátory a zdravý fyziologický pohyb.
Čo pravidelným cvičením SM systému dosiahnete:
- špirálnu stabilizáciu chrbtice (stabilizácia chrbtice prostredníctvom svalových reťazcov)
- naučíte sa zapojiť šikmé brušné svaly
- relaxovať svaly pozdĺž chrbtice
- vytiahnutie chrbtice smerom nahor
- posilnenie medzilopatkových svalov
- osové postavenie tela
- mobilizácia chrbtice do rotácie pri súčasnej stabilizácii
- regenerácia kĺbov
- regenerácia medzistavcových platničiek
- získate a zautomatizujete si prirodzené fyziologicky správne pohybové vzory
- naučíte sa zdravému držaniu tela, zdravej chôdzi, behu a zbavíte sa bolesti
Pre koho je metóda určená: SM systém je vhodný pre všetky vekové kategórie. Deti začínajú cvičiť cca v 3 rokoch, maximálny vek nie je určený. SM systém je vhodný aj pre tehotné ženy a dôchodcov.
Pre získanie výhod z cvičenia SM systému je dôležitá správna technika cvičenia, technika dýchania, použitie originálnych SM lán, rýchlosť, dĺžka cvičenia, výber vhodných cvikov ako aj počet opakovaní za deň.
POZOR – kvalitu liečby garantujeme len originálnym lanom na metódy SM Systém. Kvalitu liečby garantujeme len pod dohľadom lekára alebo fyzioterapeuta, ktorý sa špecializuje na metódu SM Systém a pravidelne sa vzdeláva v metóde.