Skip to main content
AF REHAB, s.r.o. | Rehabilitačné centrum pre deti a dospelých. Vzdelávacie centrum pre fyzioterapeutov

Jeseň z pohľadu TCM

Na jeseň nás rady navštevujú respiračné ochorenia, preto dnes začíname seriál o tom, ako sa na prechladnutie, chrípku či virózu pozerá tradičná čínska medicína.

Za všetkými týmito chorobami vždy stojí vietor - Feng. A v prípade jesenných a zimných viróz je príčinou aj chlad – Han, ktorý vietor do organizmu zafúka. Pokiaľ máme silnú obranyschopnosť organizmu, slovami TCM Wei Qi, žiadny víchor z hôr nás nemôže ohroziť.

Slovutný čínsky lekár Zhang Zhong Jing, ktorý žil v rokoch 150-215 n.l., napísal doposiaľ neprekonané dielo Shang Han Za Bing Lun alebo Pojednanie o zranení chladom. V ňom popisuje, ako veterný chlad – Feng Han preniká do nášho organizmu a v ňom vyvoláva zdravotné problémy. Vietor najskôr narazí na striešku nášho organizmu, tzv. oddiel Tai Yang, čomu zodpovedajú príznaky skorého prechladnutia. A v tomto okamihu treba konať, aby patogén nemohol prenikať hlbšie do organizmu a po pár dňoch sa nepremenil napr. na zápal priedušiek, či dokonca zápal Pľúc.

Medzi príznaky začínajúceho ochorenia patrí odpor k chladu, ľahká horúčka so zimnicou, bolesti hlavy, stuhnutosť šije a zátylku (tu sú body, ktorými do organizmu preniká vietor), celková bolestivosť tela, bolesti bedier, kĺbov, vodnatá nádcha. Pokiaľ sa pridá aj kašeľ a dýchavičnosť, škodlivina už stihla preniknúť hlbšie a usadila sa v Pľúcach.

A čo odporúčame?

  • Z potravín je treba vyhľadať reďkovka biela , čierna, hrušky, petržlen, pór
  • Z bylín slez, podbeľ, pľúcnik
  • Z húb Shitake, Judášovo ucho, hliva
  • Ideálne sú prechádzky v lese, dýchanie, masáže
  • Pľúca oslabuje smútok a žiaľ preto je dobré sa vyvarovať týmto emóciám